За фестивала
Международен фестивал на камерната музика Пловдив (МФКМ) е най-старият фестивал за камерна музика в Европа и най-дългогодишният фестивален музикален форум с елитарно международно и българско участие, който се реализира без прекъсване, от годината на своето основаване – 1964 г. – досега, като през 2023 г. фестивалът има две издания, за да се компенсира пандемичната 2020 г.
В периода 26 май - 16 юни 2024 г. форумът отбеляза своята 60-та годишнина, а изданието през 2025 г. е в периода 18 май - 13 юни.
Създаден от бележитите български музиканти маестро Ангел Христов, проф. Владимир Аврамов, проф. Александър Нейнски, Добрин Петков и Марко Мешолам, този емблематичен и изключително важен ежегоден професионален форум се е реализирал с подкрепата на Министерство на културата, Община Пловдив и Българска концертната дирекция. С всяко свое издание събитието се утвърждава като знакова културна проява както за град Пловдив и региона, така и за любителите, публиките и специалистите в сферата на камерната симфонична музика в страната, Европа и света.
Част от историята на фестивала са имената на световноизвестните Святослав Рихтер, Алексис Вайсенберг, Магда Амара, Ифра Нийман, Иля Коновалов, Тибор Ковач, Даниил Шафран, на забележителни ансамбли като „Парижки камерен оркестър“, „Инглиш симфони“, „Шидлоф квартет“, и, разбира се не на последно място, на цяла плеяда изтъкнати български инструменталисти и камерни състави с международно признание като Стойка Миланова, Емил Камиларов, Дина Шнайдерман, Юрий Буков, Милчо Левиев, Стефан Попов, Анатоли Кръстев, Людмил Ангелов, Теодосий Спасов, Минчо Минчев, Мичо Димитров, Кеворк Мардиросян, Евгений Шевкенов, Светлин Русев, Пламена Мангова, Георги Черкин, Иван Янъков, камерен ансамбъл „Софийски солисти“, камерен ансамбъл „Йоан Кукузел“, „София квартет“, струнен квартет „Димов“, квартет „Еолина“, хорова капела „Полифония“, цигулково дуо Ангел Станков – Йосиф Радионов, трио „Владигерови“ и много други.
От 2022 г. АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, която от същата година е и основният организатор на фестивала, е притежател на патентната марка "Международен фестивал на камерната музика Пловдив". Програмата на фестивала е под прецизната селекция на артистичния директор на инициативата, проф. д-р Евгений Шевкенов, който поставя в центъра съвременните тенденции в европейския концертен календар и постоянния стремеж за разширяване на международните партньорства.
Основната цел на МФКМ е да осигури продължаването на дългогодишната традиция за представяне на камерна музика на най-високо равнище и поддържане на амбицията за децентрализация и богато културно извънстолично съдържание. Пловдив има традициите, има и новия, успешно защитен, фокус на европейска столица на културата, а през домакинството, което Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство Проф. „Асен Диамандиев“ - Пловдив, като главен организатор на фестивала, предоставя, се добавя и широкият спектър на видимост и разпространение, както и модулът за международни майсторски класове като част от програмата на фестивала.
В програмата на юбилейното издание през 2024 г. взеха участие музиканти от България, Австрия, Сърбия, Узбекистан, Германия, Чехия, Италия, Франция. Изключително стойностен фокус на фестивала е и представянето на младото поколение талантливи български музиканти, чиито изпълнения влизат в програмата на фестивала.
Традиционно програмата на МФКМ се реализира в сътрудничество с Община Пловдив, Общински институт „Старинен Пловдив“, НУМТИ „Добрин Петков“, Музикалната академия в Гданск, Полша, и Консерватория „Рихард Вагнер“ – Виена.
За 2022 - 2023 и за 2024 - 2025 г. събитието е удостоено с титлата за евроейско фестивално качество EFFE Label.
Ръководен екип:

проф. д-р Евгений Шевкенов
артистичен директор
В първата година на седмото си десетилетие Фестивалът продължава традицията на елитно българско и международно участие, обогатявайки палитрата на афиша си с не толкова често застъпените инструменти: орган и маримба, акцентирайки върху еволюционното набъбване на камерния ансамбъл „Академия музика Пловдив“ в камерен оркестър и значителното разрастване на майсторските класове.
С увереност и надежда за успешно 61-во издание - на добър час!

доц. д-р Жан Пехливанов
ректор на АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив
Специално е летоброенето на Международен фестивал на камерната музика Пловдив - то отброява неизчерпаема енергия, върховно майсторство, изключително вдъхновение! И така 61 години! Събитието е една от творческите емблеми на града ни, перла в културната карта на Европа и за Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" е изключителна чест да бъде организатор,
пазител и иноватар, на този престижен форум.
На добър час на всички участници и прекрасни мигове за публиката на 61. Международен фестивал на камерната музика Пловдив 2025.
Оперативен екип:
Георги Малашинов - главен мениджър
Константин Мечев - финансово-административен мениджър
Доц. д-р Александър Гьошев - графичен дизайн
Координатори и счетоводител - АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив